HistorieRodu - Genealogie, rodokmeny, historické rešerže
Objevte svou historii rodu

Kdo jsem

Dovolte mi, abych se Vám na několika následujících řádcích představil. Pokusím se o stručnost, avšak věřím, že když mě poznáte o trochu více, získáte potřebnou důvěru pro to, abyste mi svěřili tu čest jít s Vámi do minulosti Vašich předků.

Historií se zabývám prakticky od dětství. Začalo to, asi jako u každého kluka, "historickými" romány Československých letců v Anglii, které mě fascinovaly a vtáhly do té smutné doby. Postupem času romány nestačily a začal jsem po historii pátrat více. Ještě za dob středoškolských studií jsem kupoval po antikvariátech historicko-politické knihy a dodnes se knihovna pyšní mnoha svazky pánů Masaryka, Beneše a dalších. Po této etapě jsem přešel do století devatenáctého a pak už vše vzalo prudký spád. Od historické politiky jsem se dostal tam, kde mě to zajímá nejvíce, a sice k historii běžného venkovského (případně městského života) raného a pozdního novověku. Místa na policích mé knihovny začaly zaujímat díla historiků, jmenovitě snad vyzdvihnu pana prof. Josefa Petráně, jehož dílo je úžasné, stejně tak mi nedá nezmínit se o Marii Šedivé Koldinské, které si pro její práci také nesmírně vážím.

Ke genealogii už chyběl jenom kousek

Díky touze po objevování historie jsem byl už jen krůček od genealogie. A tak jsem se jednoho dne rozhodl zpracovat historii vlastní otcovské linie, což mě velmi oslovilo, neboť jsem mohl úročit získané informace a zároveň pracovat na vlastním poznávání. Stal se z toho koníček, který mi zůstal. Poté jsem se stal členem České genealogické a heraldické společnosti, pomáhám s tvorbou mezinárodního genealogického software a věnuji se genealogii a poznávání historie rodů jak jen mohu.

Díky genealogii vím, kdo jsem

Zpracování vlastního rodu mi pomohlo odhalit kdo jsem a kudy vede má cesta. Necítil jsem se komfortně a vlastně jsem netušil proč. Až když jsem dopracoval své rody v přímých rodových liniích, vše do sebe nádherně zapadlo a rozhodl jsem se velmi významně změnit svůj dosavadní život a navázat, alespoň částečně, na své předky. Naprosto mimovolně celý koloběh života jakoby dostal ono pomyslné chybějící ozubené kolečko. Až tehdy jsem si uvědomil, jak důležité je znát vlastní historii rodu a jak pravdivý je citát Henryho Pohanky: "Nezjistíš-li odkud přicházíš, nezjistíš, kdo jsi a kam jdeš."


Přihlášení